Blaženi čkalj - CNICUS BENEDICTUS L.
Sinonimi: Centaurea benedictus L. — Carduus benedictus auct. ex Sttp. — Carlina benedictus Benth.
Narodni nazivi: babino zelje — badalj — benedikta — biskupova brada — blažena — božja plahtica — čkalj — divji Jeruzalem — kraljevac — meki trn — papino zelje — pitomi čkalj — sveta sikavica — šikalina.
Opis biljke: blaženi čkalj je jednogodišnja i do 70 cm visoka biljka s razgranjenom stabljikom obraslom čupavim i ljepljivim dlakama i s listovima po rubu nazubljenim i bodljikavim. Cvjetne glavice razvijaju se pojedinačno na vrhovima stabljike, a okružene su ovojnim listovima. Cjevasti cvjetovi žute su boje, čaška je jajastog oblika s paučinastim dlakama. Ovojni listovi cvjetne glavice završavaju se bodljikama. Čitava je biljka gorka okusa i aromatičnog mirisa.
Stanište: prvobitna domovina blaženog čkalja bila su područja Sredozemnog mora ali se već odavno javlja u poludivljem stanju ili kultiviran i u Srednjoj Evropi, a i prekomorskim područjima. Na oranicama može za poljoprivrednika biti vrlo neugodan korov. Uzgaja se na oraničnim površinama, na dubokoj i dobroj zemlji, jer daje velike količine zelene mase. Kod nas je blaženi čkalj poznat i kao samonikla biljka kamenitog obalnog područja.
Ljekoviti dio biljke: sabire se biljka u cvatu bez korijena (Herba Cardui benedicti), a rjeđe i plodovi neposredno nakon sazrijevanja u jeseni. Biljka se suši u hladu nakon što se sitno izreže.
Ljekovite i djelotvorne tvari: u prvom redu treba navesti glikozidnu gorku tvar knicin radi čega je blaženi čkalj značajan kao biljka s gorkom tvari. Osim gorke tvari sadrži eterično ulje, tanin, sluzne tvari, boje, gumu i znatne količine kalijevih, kalcijevih i magnezijevih soli. Dokazane su i minimalne količine neznatno otrovnih bjelančevina. Plodovi sadrže osim navedenih tvari još i bogate količine masnog ulja.
Ljekovito djelovanje: ono je mnogostrano. Blaženi čkalj se primjenjuje za liječenje izvana i iznutra. Primjena blaženog čkalja donosi primjetno poboljšanje kod svih smetnji u probavnim organima, oboljenja žuči i jetre, kod žutice (icterus), katara želuca (gastritis), probavnih smetnji (dyspepsia), nadimanja (flatulentia), začepljenosti (obstipatio), grozničavih oboljenja i tromosti probavnog trakta i kod teškoća nakon operacije želuca, a uzima se kao čajna kura dnevno 2-3 šalice pripremljenog čaja kao oparak od 1 čajne žlice blaženog čkalja za 1 šalicu čaja; pije se bez šećera i u gutljajima. U lakšim slučajevima oboljenja nastupa skoro potpuno ozdravljenje. Ta ljekovita biljka djeluje i na poboljšanje i čišćenje krvi, prema tome je upotrebljiva kod bljedoće, smetnji uslijed lošeg sastava krvi, slabokrvnosti i dr. Nadalje vrlo povoljno utječe na pluća i srce i to naročito kod kašlja, katara, početnog stanja upale pluća, kod plućne ili srčane astme i kod srčanih teškoća i smetnji uzrokovanih poremećajem u želucu i crijevima. U svim tim slučajevima blaženi čkalj donosi olakšanje.
Vanjska upotreba: u obliku vlažnih toplih obloga kod čireva nalik na rak (dr Madaus), kod rana koje teško zacjeljuju, kod ozeblina i kod kožne tuberkuloze (lupus). Uz vanjsku primjenu biljke bolesnik se mora podvrći i kuri čajem radi čišćenja krvi.
Primjena u pučkoj medicini: u prah smrvljena biljka posipana na rane, odnosno često kupanje rana nalik na rak u oparku od blaženog čkalja, uzrokuju ozdravljenje oboljelih mjesta. Blaženi čkalj se prema mnogim izvještajima primjenjuje oduvijek u pučkoj medicini kod čireva crijeva i želuca nalik na rak. Kod neredovite menstruacije donosi čaj od blaženog čkalja brzo poboljšanje. Blaženi čkalj važi nadalje kao biljka koja liječi živce. Nervozne smetnje sna, histerija i nervozne probavne teškoće izliječe se kurom čaja, a u težim slučajevima dolazi do znatnog poboljšanja.
U pučkoj medicini primjenjuju se plodovi protiv bolova ispod rebara i u području slezene. Martin Luther, kao zagovornik prirodnog liječenja, čuo je za tu primjenu, pio je mnogo čaja od plodova i bio je godinama oslobođen tih bolova.
U svježem stanju sažvakani plodovi važe kao sredstvo za čišćenje (purgativa) i kao sredstvo za povraćanje (vomitiva, emetica).
Recept za vino od blaženog čkalja: dvije jedaće žlice sitno izrezane i osušene biljke stavi se na močenje kroz 8 dana u 1 litru bijelog vina i nakon toga se ocijedi. Taj ljekoviti napitak upotrebljava se za jačanje želuca i također i za otklanjanje suvišne sluzi u prsima. Kod upale bubrega (nephritis) treba u svakom slučaju izbjegavati i čajnu kuru od blaženog čkalja i vino od blaženog čkalja.