Croatian English French German Italian Portuguese Russian Serbian Spanish

Kokosovo ulje



Zanimljiva priča iz časopisa Health and Healing Wisdom fondacije Price-Pottenger koja se bavi prehranom:

„Kad je oboljeli od AIDS-a otkrio da mu je količina virusa u krvi dosegla razinu od gotovo 700.000 jedinica, uvidio je da je najbolje da svoj novac i preostalo vrijeme na Zemlji potroši na bezbrižni odmor. Odbacio je sve vitamine i lijekove koje je koristio, uključujući Naltrexone, spakirao stvari i zaputio se u indijsko selo Surinam. Ondje je svakodnevno večerao meso svježih kokosa. Nakon dva dana njegova periferna neuropatija je nestala, a za dva tjedna je „trčao džunglom“. Po povratku kući nastavio je konzumirati barem pola kokosa dnevno, a njegovi laboratorijski nalazi su pokazali da je razina virusa pala na nešto iznad 300.000. Za dva mjeseca razina virusa pala je ispod mjerljive razine i dobio je 14,5 kg.“

Prof. dr. sci. Mary Enig, stručnjakinja međunarodnog ugleda iz područja kemije lipida napravila je ogroman broj istraživanja o kokosovom ulju.


Otkrila je da ovo ulje ne djeluje samo antivirusno, već i antibakterijski, antiprotozoalno i antikancerogeno. Nevjerojatan je to podatak, a dr. Enig u svojim radovima citira i druge istraživačke studije koje su proveli mnogobrojni ugledni znanstvenici. Ona navodi istraživanja koja su otkrila da laurična kiselina u čistom kokosu suzbija različite mikroorganizme poput bakterija, sprječava prekomjerno razmnožavanje gljivica u crijevima i nastanak gljivičnih oboljenja, te sprječava razmnožavanje virusa s ovojnicom. Ona tvrdi kako se uočilo da laurična kiselina izaziva raspadanje ovojnice virusa!

„Neki od virusa koje lipidi u lauričnoj kiselini onesposobljuju su virus ospica, herpes simplexa i vesikularnog stomatitisa te visna virus i citomegalovirus“, kaže ona. Opisano je i nekoliko studija koje su pokazale da kokosovo ulje u prehrani, koje se u otočkim zajednicama naširoko koristi, ne izaziva visoki kolesterol.

Majčino mlijeko sadrži lauričnu kiselinu koja štiti malu bebu, što znači da priroda ovu kiselinu smatra važnim hranjivim sastojkom. Negiranje ljekovitih svojstava kokosa od strane medicinske znanosti nije daleko od zločina. Prema Mery Enig, osobe s oslabljenim imunitetom putem hrane bi trebale uzimati oko 25g laurične kiseline dnevno.

Ona ovaj podatak temelji na komparativnoj analizi količine laurične kiseline u majčinom mlijeku. Koristite li samo kokosovo ulje, to za odrasle osobe iznosi oko četiri velike žlice dnevno. Može ga se koristiti u juhama, kao začin za salatu, ili za pirjanje i pripremanje raznih napitaka. Dr. Enig ovako velike količine preporuča samo onima koji imaju ozbiljnih problema s imunološkim sustavom. Ostalima su potrebne manje količine.

Ali, molim vas, zapamtite: ne koristite hidrogenizirano kokosovo ulje, i ne koristite „lite“ odnosno „lagano“ ulje!

Kad uzmete u obzir što komercijalni proizvođači hrane čine s kokosom prije negoli stigne do dućana, nije čudno da su industrijski proizvedeno kokosovo ulje, brašno i ostali proizvodi od kokosa otrovni.

Kokos se najprije spali, osuši na izuzetno visokim temperaturama i pohrani u prljave vreće, a zatim ga se izbijeli i namiriši jer nakon ovakvog procesa proizvodnje ima odvratan izgled i miris. A kad je u pitanju ulje, nakon svih prethodno spomenutih pogubnih tretmana još ga se i homogenizira i hidrogenizira. Proizvođači ga zovu RBD ulje (engl. refined, bleached, deodorised – rafinirano, izbijeljeno, namirisano), a kvaliteta mu je katastrofalna – sve što je u njemu bilo vrijedno uništeno je.

Priroda je mudro podarila kokosu zaštitu od tropske vrućine, zato ovo ulje ne užegne i ne oksidira po vrućem vremenu, a prilikom zagrijavanja ne stvara slobodne radikale. Zbog toga je kokosovo ulje jedino ulje sigurno za kuhanje.

Kao najbolji način njege kože preporuča se upotreba kokosovog ulja.


----------

Tekst prenesen sa: Nebeski Dar


VAŽNA NAPOMENA: Opisi bolesti i mogući načini liječenja namijenjeni su isključivo informiranju i zdravstvenom prosvjećivanju opće populacije, te nipošto ne zamjenjuju liječničku dijagnozu ili liječenje. Za sve dodatne informacije vezane uz Vaše zdravlje obratite se svojem liječniku. Ovdje navedene informacije sakupljene su iz raznih izvora, stručnih knjiga, interneta, kao i ljudi koji se profesionalno bave liječenjem. Ne odgovaramo za nikakve eventualne posljedice Vašeg liječenja - Vi sami ste odgovorni za svoje zdravlje!!!