Oblak počinje oko 143 milijarde kilometara od Sunca i proteže se pune tri svjetlosne godine u svemir. U sebi sadrži milijarde kometa, većina kojih su maleni i skriveni.
Novi proračuni procjenjuju kako bi misteriozni tamni objekt, i do četiri puta veći od Jupitera, mogao biti odgovoran za slanje kometa u našem smjeru. Znanstvenici su analizirali komete u Oortovu oblaku te zaključili kako 25 posto njih s putanje može skrenuti samo tijelo veličine našeg plinovitog diva.
Astrofizičari John Matese i Daniel Whitmire sa Sveučilišta Louisiana izradili su teoriju koja navodi kako 'ništa manje od jovijanske mase nije dovoljno da obavi zadatak'. Vjeruju da Sunčev sustav ima skrivenog 'prijatelja' koji je do danas ostao neotkriven. Istraživanje su provodili koristeći WISE , NASA-in infracrveni svemirski teleskop sposoban otkrivati tamne predmete.
Ukoliko je zaista riječ o novom planetu, on je toliko hladan da ga je vrlo teško primijetiti. Mogao bi se nalaziti oko 30 tisuća astronomskih jedinica od Sunca.
Znanstvenici su već predložili teoriju 'skrivene zvijezde', koju oni nazivaju 'Nemesis', a koja bi se mogla nalaziti oko jedne svjetlosne godine udaljena od našeg Sunca.
Njezina bi orbita mogla redovito prolaziti kroz Oortov oblak skrećući komete prema Zemlji.
Do sada je poznato oko 3200 kometa s dugačkim putanjama, a jedan od najpoznatijih je komet Hale-Bopp koji je bio vidljiv tijekom 1996 i 1997. Halleyjev komet , s druge strane, se pojavljuje svakih 75 godina što je 'kratak period' jer dolazi iz Kuiperovog pojasa Sunčevog sustava.
Izvor: Jutarnji List