Stoljećima je drvo Nim ( Neem, Azadirachta indica A.Juss ) bilo poznato kao čudotvorno drvo Indije. Tradicionalno korišteno u ajurvedskim lijekovima kao antiseptik u borbi protiv virusa i bakterija, također je preporučeno za urinarne tegobe, proljev, vrućicu, kožne bolesti, opekline i upalna oboljenja. Radi svog širokog spektra primjene običava ga se nazivati “prijateljem i zaštitnikom indijskog seljaka”.
Današnja moderna istraživanja potvrdila su izuzetna svojstva ovog drveta. Tako je nim sve češće ključni sastojak u modernoj kozmetici i lijekovima.
Zašto je nim tako čudesan?
Moderna istraživanja otkrila su da nim sadrži alkaloide i liminoide sa mnoštvom medicinskih svojstava. Primjerice, jedan od liminoida (azadirachitin) pokazao se uspješnim u 95% slučajeva kada se koristi kao pesticid ili insekticid.
Drugi liminoid koji se nalazi u lišću nima (gedunin) koristi se u tropskim krajevima protiv malarije. Primjenjuje se u obliku čaja ili biljnog pripravka. Dva druga alkaloida (nimbin i nimbidin) imaju antivirusna i antigljivična svojstva.
Iako se u tradicionalnim ajurvedskim receptima koriste svi dijelovi drveta, tri su dijela od posebnog značaja – kora, lišće i ulje.
Vjerojatno najčešća primjena kore nima je za čišćenje zubi. Tradicionalni način je otkinuti grančicu drveta i žvakati je. Trpka svojstva kore koristila su se protiv krvarenja desni, karijesa i lošeg zadaha mnogo prije pronalaska zubne paste.
Magično lišće nima
Lišće nima poznato je u ajurvedskim tekstovima zbog posjedovanja gotovo magičnog učinka na kožu. Ono djeluje i kao antigljivični, antiseptični i protuupalni agens. Učinkovito je kod tretiranja ekcema, lišajeva i akni. Tradicionalne metode uključuju mrvljenje listova u pastu i nanošenje izravno na rane, čireve ili kožna oboljenja.
Vrlo je cijenjeno zbog svojih antibakterijskih i antivirusnih svojstava. Čak i danas u Indiji ljudi posipaju svježe lišće nima oko postelje pacijenata s groznicom ili gripom, te vješaju kiticu lišća ispred vrata. Zrak koji dolazi u dodir s nimovim lišćem biva pročišćen od virusa i bakterija, i pomaže dezinficirati sobu te spriječiti širenje zaraze
Njegov okus je gorak, djeluje na organizam tako da ga hladi iznutra. Zato se za ljetnih mjeseci preporučuje prah nimova lišća dodati u vodu. Također, nim otklanja i nečistoće u krvi, smanjuje pita i kapha došu. Odlično detoksificira organizam. Smanjuje bolove kod artritisa, bolova u mišićima, paralize i reumatizma. Čisti jetru, smanjuje žeđ i umiruje osjet povraćanja.
Nim možete koristiti umjesto sapuna – prah pomiješajte sa vodom, namažite na tijelo i ostavite da djeluje par minuta, zatim se istuširajte. Osjetiti ćete svježinu, a koža će biti prekrasna. Možete ga i koristiti za pranje zubiju tako da prahom natrljate zubno meso i zube, ostavite da djeluje 5 minuta i zatim isperete mlakom vodom.
Svakodnevno korištenje praha nima preporučuje se zbog jačanja imuniteta, te kao prevencija dijabetesa. Četvrtinu žličice nima stavite u čašu tople vode. Možete dodati i malo meda i limunov sok i najbolje je piti 3 puta dnevno. Da bi primijetili rezultate trebate kontinuirano piti barem mjesec dana.
Neem se tradicionalno koristi za liječenje infekcija, dijabetesa, pretilosti, tjeskobe i boli. Na glasu je kao sredstvo za zaštitu jetre od toksičnog djelovanja lijekova ili virusa.
Ekstrakti neema obuzdavaju bakterijske, gljivične i parazitske infekcije. Otkriveno je i znanstvenim istraživanjima potvrđeno da neem može obuzdati širenje streptokoka na površini zuba, odnosno sredstvo za prevenciju karijesa.
Pasta od neema i kurkume nanesena na vlasište vrlo je djelotvorna u liječenju svraba. Dokazano je da posjeduje protuupalno djelovanje, suzbija tjeskobe i znatno ublažava bol.
Također snižava i razinu šećera u krvi.
Kupka od neema: ako nemate alergije na koži ili svrbež kože, za lijepu kožu dodajte 2-4 žlice praška neema u kadu. Nakon kupanja se istuširajte.
Maska za lice: prašak pomiješajte s vodom da dobijete pastu i nanesite je na kožu. Pustite 1-2 sata, a zatim isperite. Ponovite to 3 dana za redom.
Za zdravu kosu jednom tjedno nanesite nimovu pastu ( prašak pomiješan s vodom ) na vlasište i pustite djelovati 30-60 minuta. Nakon toga operite kosu.
Čaj od neema može biti preventiva za jači imunitet, pije se 2 šalice dnevno. Jedan prstohvat neema dodajte u 2 dl vrele vode. Čaj se može procijediti, ali nije nužno.
Neem-ov napitak: ujutro u pola čaše vode stavite pola čajne žličice neemovog praška, pomiješajte i popijte. Preporučena doza je od pola do jedne žličice.
Kao i kod svakog biljnog pripravka učinak je spor, ali trajan i bez nus-pojava. Ne utvrđujte učinak nakon dva dana, nego bar nakon dva mjeseca.