Dragušac - NASTURTIUM OFFICINALE R. Br.
Sinonimi: Cardamine fontana Lam. — Cardamine nasturtium O. Ktze. — Nasturtium aquaticum Wahlend. — Nasturtium fontanum Aschers.
Narodni nazivi: bobovec — bobovnjak — divli hren — derezga — drezga — garbok — gardun — grbak — grbača — krešun — krstovnik — ljuti mokriš — ljutolista derezga — nastruc — potočarka — resnik — sutores — ugas — vodena ločika — vodeni ren.
Opis biljke: dragušac je trajna vodena biljka, visoka 30 do 70 cm. Glavni korijen, raste više vodoravno i bogato je snabdjeven postranim korijenjem, stabljika je šuplja, listovi prstasto razdijeljeni, glatki i tamnozeleni sa 5 do 15 listića. Bijeli cvjetovi poredani su grozdasto, a plodovi su uspravne i nešto nagnute komuške. Miris naribane biljke je oštar, a okus gorak i oštar.
Vrijeme cvatnje: lipanj do rujna.
Stanište: dragušac raste svugdje u potocima, bunarima, izvorima i vodenim jarcima. Često se uzgaja u posebnim vodenim posudama.
Ljekoviti dio biljke je čitava svježa biljka (Herba Nasturtii) koja se može sabirati od ožujka do svibnja, a također i od ljeta do kasne jeseni ako biljka nije u cvatu.
Ljekovite i djelotvorne tvari: one postoje najvećim dijelom samo u svježoj biljci, pa konzerviranje biljke sušenjem nije moguće. Biljka sadrži u svim nadzemnim dijelovima glukozid gorušičinog ulja - glukonasturtin. Putem fermentacijskog cijepanja (mirozin) daje uz grožđani šećer i eterično ulje u kojem je glavni sastavni dio fenil-etil-gorušičino ulje. Navedeno gorušičino ulje uzrokuje nadražajne pojave na sluznici, a i na koži. Osim velike količine kalium nitrata, željeza, arsena i joda, dokazani su i vitamini A, C i D. U biljci postoje i neznatne količine tanina i šećera.
Ljekovito djelovanje: dragušac je ljekovita biljka koja čisti krv i poboljšava sastav krvi. Ona jača želudac, pobuđuje želučane sokove, djeluje na pojačano izlučivanje mokraće. Osim toga snažno potiče izlučivanje sluzi, tako da se pomoću nje postiže izbacivanje stare gnojne izlučine i stare žilave sluzi. Radi velike količine mineralnih tvari, željeza i joda povoljno utječe na izmjenu tvari i rad žlijezda. Visoki postotak vitamina C čini je prikladnom za suzbijanje pojava skorbutnih bolesti, skrofuloznih bolesnih stanja i gnojne upale zubnog mesa.
Dragušac je najprikladniji kao salata. Vrlo je korisno uživanje dragušca prema kraju zime i na početku proljeća, kada još nema svježeg povrća. Uz pripremu salate moguće je uzimanje i svježeg biljnog soka. Svježeg soka može se uzeti 2 do 3 puta dnevno po 1 punu jedaću žlicu, a sok se razrjeđuje peterostrukom količinom vode. Čisti sok biljke ne smije se uzimati, jer bi moglo doći do upale želuca i ždrijela. Ne treba ga uzimati niti svakodnevno, pa jedno liječenje s prekidima ne smije trajati dulje od četiri tjedna. Žene za vrijeme trudnoće ne smiju upotrebljavati dragušac. Dragušcem se potiče izlučivanje želučanog soka i izlučivanje žuči. Kako se gorušičino ulje najvećim dijelom izlučuje kroz bubrege, nastupa jača cirkulacija krvi u bubrezima, što dovodi do povišenog izlučivanja mokraće.
Konačno je (Leclerc) utvrđeno da se djelovanjem soka od dragušca smanjuje i izlučivanje šećera u mokraći.
Iako dragušac djeluje mnogostrano ljekovito, ipak se mora naglasiti da prevelike doze i preduga upotreba može izazvati upalne i dugotrajne nadražaje bubrega.
Izvana upotrijebljen kao vlažan oblog od soka liječi kožne bolesti i kožne nečistoće. Ispadanje kose u obliku kruga na pojedinim mjestima (alopecia areata), uzrokovano gljivičnim oboljenjem, liječi se vanjskom primjenom soka od dragušca.
Primjena u pučkoj medicini: u prah smrvljeno sjeme dragušca upotrebljava se kao prašak za kihanje kod bolesti spavanja i klijenuti jezika. Početna tuberkuloza pluća može se izliječiti upotrebom dragušca ali s redovitim prekidima. Vrlo je obljubljena u pučkoj medicini upotreba sirupa od dragušca, koji se priređuje iz 1/3 svježe istisnutog soka i 2/3 prokuhane i ohlađene šećerne vode i to kao sredstvo za čišćenje krvi i kao poticaj za odstranjenje suvišne sluzi.
Kao proljetna salata miješa se dragušac s listom koprive (br. 150), listom maslačka (br. 142) i običnom salatom (br. 76). Ta mješavina salate ne može se dovoljno preporučiti!
Zgnječena svježa biljka položena kao oblog odstranjuje sunčane pjege na koži, šugu i kožne nečistoće. Dragušac je najbolja hrana za one koji boluju od vodene bolesti i za oboljele na jetru.