Lanilist - LINARIA VULGARIS MILL.
Sinonimi: Antirrhinum linaria L. — Linaria linaria Wettst.
Narodni nazivi: bogorodičin lan — divlji lan — dubčac — katalinka — konopljanka — lanika — lanilist žuti — lančac — madronšica — mala mačica — malo predivce — palanak — pišalka — veštička trava — žaber.
Opis biljke: lanilist je trajna biljka, visoka 40-50cm sa pri dnu često razgranjenom stabljikom. Biljka je gola, samo je dio stabljike gdje se razvijaju cvjetovi proviđen žljezdastim dlakama. Listovi su duguljasti, vrlo uski, nasuprotni i sjedeći. Na krajevima stabljike razvijaju se cvjetovi u obliku grozda. Cvjetovi su oblika ždrijela, imaju dvije usne i dugu, zašiljenu ostrugu, žute su boje, a na dnu žuto-crveni do narančasti. Plod je tobolac koji se raspuca.
Miris i okus: svježa biljka miriše neugodno, dok je osušena potpuno bez mirisa. Okus biljke je zeljast, slan, oštar i neugodan.
Vrijeme cvatnje: srpanj do rujna.
Stanište: lanilist je kao korov rasprostranjen po čitavoj srednjoj Evropi te se u priličnom mnoštvu javlja uz poljske međe, po pašnjacima na šljunkovitim i pjeskovitim staništima, a naročito uz rubove putova i na željezničkim nasipima.
Ljekoviti dijelovi biljke: sabire se biljka u cvatu (Herba Linariae) i to u mjesecu srpnju. Tvrđe donje dijelove biljke potrebno je odstraniti.
Ljekovite i djelotvorne tvari: u prvom redu se u biljci nalazi glikozid linarin, no nalaze se i drugi glikozidi koji do sada još nisu pobliže poznati i čija ljekovita vrijednost još nije potpuno objašnjena. Biljka nadalje sadrži gumu i niz organskih kiselina: mravlju, taninsku, jabučnu i citronsku kiselinu. Lanilist je korisna ljekovita biljka, te bi zaslužila više pažnje i bilo bi vrijedno podvrguti je iscrpnom naučnom ispitivanju.
Ljekovito djelovanje: biljka se još negdje vodi kao ljekovita biljka u službenoj upotrebi uglavnom za pripremanje Ianilistove masti (Unuentum Linariae). Ova mast djeluje na stišavanje bolova kod hemeroida koji svrbe. Čaj od sušene biljke (listovi i cvjetovi) cijenjen je kao sredstvo za izlučivanje mokraće. Za pripremu čajnog oparka uzima se 1 do 1,5 čajne žlice osušene biljke za 1 šalicu čaja. Obljubljena je i čajna mješavina od jednakih dijelova lanilista, poljske preslice (br. 55) i kadulje (br. 132).
Iz starih bilinarskih knjiga i pučke medicine: kuhanu biljku u cvatu dobro je piti protiv žutice i vodene bolesti jer taj čaj otvara začepljenost jetre i slezene, snažno tjera mokraću, pospješuje stolicu, ukratko, izlučuje otrove iz tijela.
Svježi sok čisti sve rane i oštećenja kože ako se tim sokom više puta pere i nakon pranja još sok nakapa na bolesna mjesta.
Budući da sok odstranjuje i sve mrlje i nečistoće s kože lica, bio je lanilist već u najstarijim njemačkim bilinarskim knjigama označen kao biljka "za lijepe žene".
Za vanjsko liječenje može se čajni oparak lanilista s uspjehom primijeniti kao voda za kupelji i dodatno tome svježi sok za obloge kod gnojnih prišteva i čireva kao i kod raka kože.
Za upalu očiju pripremaju se oblozi od čajnog oparka cvatuće biljke. Za bolne hemeroide priprema se debeli kašasti oblog, u kojem se čitava biljka kuha u mlijeku i dobro stuca. Taj debeli kašasti oblog polaže se što je moguće topliji na bolesno mjesto.
Za bolne hemeroide kao i za teško zacjeljive rane i čireve može svatko sam vrlo Iako pripremiti lanilistovu mast za kućnu upotrebu: 25 g sitno izrezane biljke u cvatu stavlja se na močenje kroz 24 sata u 50 g rakije, jačine 60 % u dobro zatvorenu bocu i na najmanje 25° C topline. Dobivena tinktura zajedno s namočenim dijelovima biljke istrese se u tavu i dodaje se uz stalno miješanje neslane svježe istopljene svinjske masti tako dugo dok ne nastane fina kaša poput masti. Sada se ta kaša ugrije i propusti kroz fino sito izravno u posudu u kojoj će se mast čuvati. Ovako pripremljena mast može se upotrebljavati preko godinu dana.
Primjena u liječenju životinja: opisana lanilistova mast upotrebljava se kod stoke za liječenje teško zacjeljivih rana i gnojnih čireva.
Lanilist niti jedna domaća životinja neće uzimati kao krmivo te se biljka ranije upotrebljavala za rastjerivanje gamadi, nastiranjem po staji.